دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خیابان آزادی، خیابان بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

چگونگی تنظیم ترموستات پلوپز

کسانی که برنج خود را با پلوپز درست می‌کنند باید بدانند که این محصول برای آنکه به‌درستی کار کند، نیازمند تنظیم شدن است. پلوپزها دارای اجزای مختلفی هستند که یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن ترموستات است. این بخش از پلوپز زمانی که دمای درون دستگاه به حداکثر مقدار خود می‌رسد، هشداری به مصرف کننده نشان می‌دهد که ادامه کار دستگاه باعث سوختن غذا خواهد شد. بنابراین تنظیم ترموستات پلوپز بسیار مهم است و عدم تنظیم مناسب و مطلوب آن منجر به پخت نامناسب برنج خواهد شد. اما چگونه می‌توان این بخش را تنظیم کرد؟ ما در این مقاله، چگونگی تنظیم ترموستات پلوپز را برای شما توضیح خواهیم داد.

اجزای تشکیل دهنده پلوپز برقی

قبل از صحبت درباره چگونگی تنظیم ترموستات پلوپز لازم است بدانید که هر پلوپز برقی از روی هم آمدن چندین اجزای اصلی و فرعی، تشکیل شده است. این اجزا شامل دسته‌های پلوپز، صفحه گرم کننده، لامپ هشدار، نگهدارنده درب پلوپز، انتقال دهنده حرارت به ترموستات اصلی، بدنه خارجی از جنس استیل (عایق حرارتی)، تایمر، صفحه نمایش، نگهدارنده فنر المنت، ترموستات محافظ حرارتی، دیگ پلوپز و … است.

دیگ پلوپز نیز از دیگر اجزای تشکیل دهنده پلوپز است و برای آنکه مانع از چسبیدن برنج به دیگ پلوپز شود معمولا آن را از جنس کرم و آغشته به مواد تفلون می‌سازند. هر کدام از این بخش‌ها که در بالا اشاره کردیم، در جایگاه خود مهم هستند و برخی از آن‌ها نیاز به تنظیم دارد که یکی از آن‌ها تنظیم ترموستات پلوپز است که در ادامه درباره آن صحبت می‌کنیم.

قطعات پلوپز
قطعات پلوپز

نحوه عملکرد ترموستات

هر ترموستات از دو جنس فلز و سرامیک تشکیل شده که قسمت فلزی آن حاوی ترموستات و بخش سرامیکی، عایق ترموستات است. چهار پیج موجود در این بخش هرکدام به یک بخش از دستگاه متصل هستند. یک پیچ به کلید پریز، پیچ دوم به چراغ هشدار، دیگری به صفحه المنت و پیچ آخر که همان پیچ تنظیم ترموستات پلوپز است.

تنظیم ترموستات پلوپز

در واقع شما با تنظیم فواصل پلاتین‌های ترموستات از طریق این پیچ، حداکثر دمای دستگاه را تنظیم می‌کنید. با تنظیم این قسمت تعیین می‌کنید که المنت دستگاه در چه دمایی خاموش شود. هدف اصلی ما از نوشتن این مقاله چگونگی تنظیم ترموستات پلوپز است بنابراین با ما همراه باشید تا نحوه‌ی تنظیم ترموستات پلوپز را به شما آموزش دهیم.

نحوه تنظیم ترموستات پلوپز

پلوپزهایی که ترموستات بی متالی دارند، اصولا نقطه تنظیم ثابت است. از این رو زمانی که از تنظیم خارج می‌شوند باید آن ‌را مجددا تنظیم کنید. چگونگی تنظیم ترموستات پلوپز در این شرایط را در ادامه‌ی این بخش برای شما عزیزان شرح می‌هیم. برای تنظیم ترموستات پلوپز از این نوع مدل، دو روش وجود دارد.

در روش اول می‌توانید بدون باز کردن ترموستات و با یک پیچ‌گوشتی مناسب آن را تنظیم کنید جهت چرخش پیچ، به مشکل ایجاد شده در دستگاه بستگی دارد. برای تنظیم ترموستات پلوپز باید این را در نظر گرفت که اگر ترموستات دیر قطع می‌کند، پیچ را درجهت عقربه‌های ساعت بچرخانید درصورتی که برعکس این مشکل ایجاد شده (یعنی ترموستات زود قطع می‌کند) در جهت خلاف عقربه‌های ساعت پبچ تنظیم را بچرخانید.

در روش دوم می‌توانید براساس فاصله بین پلاتین‌ها عمل تنظیم ترموستات پلوپز را انجام دهید. برای این کار باید ترموستات را باز کنید اما این روش باعث قطع شدن مدارِ دیرتر از زمانِ معمول می‌شود بنابراین لازم است تا زمان عملکرد را کاهش دهید؛ پس با استفاده از یک پیچ‌گوشتی دوسو پیچ مورد نظر را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید اینگونه زمان عملکرد ترموستات کاهش می‌یابد.

حال باید ترموستات را با بستن مدار و کنترل درجه حرارت ارزیابی کنید‌. برخی ترموستات‌ها، عایق بین صفحه حساس به دما و بازوی مربوط به پلاتین متحرک قرار دارد که از عمل خود خارج خواهد شد بنابراین برای عملکرد درست و اصولی ترموستات باید عایق را در محل خود مجدد قرار دهید.

سخن پایانی

در مقاله چگونگی تنظیم ترموستات پلوپز سعی کردیم به زبانی ساده عملیات تنظیم ترموستات پلوپز و اهمیت تنظیم بودن آن را برایتان توضیح دهیم اما اگر همچنان این کار برای شما سخت و دشوار است و نمی‌توانید خودتان آن را تنظیم کنید بهتر است این کار را به یک کارشناس یا متخصص تعمیرات پلوپز که در این زمینه با تجربه و ماهر هستند بسپارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *