دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خیابان آزادی، خیابان بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

تعمیر مدار الکتریکی پلوپز

نحوه تعویض و تعمیر مدار الکتریکی پلوپز

پلوپز یا به انگلیسی Rice Cooker یک وسیله برقی است که به کمک آن می‌توان انواع پلو، خورش، آبگوشت و .. را درست کرد. این دستگاه مانند سایر وسیله‌های برقی نیاز به استفاده درست و نگهداری ویژه دارد، هرگونه استفاده غیر استاندارد از این وسیله، آن را دچار مشکل خواهد کرد. یک پلوپز معیوب بیشتر از آنکه سود برساند به شما خسارت‌های مالی و حتی جانی وارد می‌کند. مدار الکتریکی پلوپز یکی از مهم‌ترین اجزای هر پلوپزی است و وجود هر مشکلی در این مدار، عملکرد پلوپز را با مشکل روبه‌رو خواهد کرد. تعمیر مدار الکتریکی پلوپز یکی از تیک‌های برتر هر تعمیرکاری است، اگر می‌خواهید در خصوص تعمیر مدار الکتریکی پلوپز اطلاعات کافی کسب کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعمیر مدار الکتریکی پلوپز

مدار الکتریکی هر پلوپز با یکدیگر متفاوت است و این متفاوت بودن کاملا بستگی به قطعات به کار رفته شده در ساختمان پلوپز دارد. بنابراین اگر شما موفق به تعمیر پلوپز مثلا فیلیپس شده‌اید به این معنا نیست که مدار الکتریکی فیلیپس با مدار الکتریکی پلوپز مثلا پارس خزر یکی باشد و بتوانید آن را نیز تعمیر کنید. بنابراین زمانی‌که پلوپز شما دچار ایراد شد، خودسرانه اقدام به تعمیر آن نکنید و ترجیحا از یک مرکز تعمیر پلوپز کمک بگیرید.

مراکز و نمایندگی‌های تعمیرات پلوپز اغلب از متخصصان و تعمیرکاران حرفه‌ای و آموزش دیده تشکیل شده‌اند و قابل اعتماد هستند. آن‌ها به تمام قطعات و مدار الکتریکی پلوپزها، چه ایرانی و چه خارجی تسلط دارند و در سریع‌ترین زمان ممکن مشکل شما را حل خواهند کرد اما ما در ادامه برای افزایش دانش شما چند مدل پلوپز با مدارهای الکتریکی مختلف را با هم بررسی می‌کنیم و در خصوص نحوه تعمیر مدار الکتریکی پلوپز صحبت خواهیم کرد.

آموزش تعمیر پلوپز
آموزش تعمیر پلوپز

تعمیر مدار الکتریکی پلوپز با تایمر مکانیکی

ساده‌ترین مدار الکتریکی در بین پلوپزهای برقی، مربوط به این نوع پلوپز است. مدار الکتریکی این نوع از پلوپزها توسط یک تایمر مکانیکی ساده کنترل می‌شود. کافیست تا شما ولوم تایمر پلوپز را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و برنامه پخت را مشخص کنید. به محض قرار گرفتن تایمر بر روی یک برنامه پخت مشخص (بسته شدن تایمر)، فاز به المنت می‌رسد و فرایند پخت شروع خواهد شد.

مدار الکتریکی این دسته از پلوپزها شامل بخش‌های مانند ترمینال جینی، تایمر، المنت، لامپ و مقاومت رنگی است. در نتیجه تعمیر مدار الکتریکی پلوپز ساده شامل تعمیر المنت‌ پلوپز ، تعویض و یا تعمیر چراغ هشدار، ترمینال چینی و تایمر است. بهتر است تعمیر مدار الکتریکی پلوپز خود را به افراد مجرب در این زمینه بسپارید، چرا که هرگونه اشکال در تعمیر مدار الکتریکی (المنت، تایمر و ..) عملکرد دستگاه را با مشکل روبه‌رو خواهد کرد و برنج مطابق برنامه قبلی نخواهد پخت.

پلوپزهای با ترموستات بی متالی

این پلوپزهای هم مانند پلوپزهای با تایمر مکانیکی دارای یک مدار الکتریکی ساده هستند. جریان فاز در این نوع پلوپزها به وسیله یک ترموستات بی متالی (ترموستات بی‌ متالی از دو تیغه با ضریب‌های انبساط حرارتی متفاوت ساخته شده است که به محض زیاد شدن حرارت از میزان مشخص شده، افزایش طول پیدا خواهند کرد و جریان در مدار قطع خواهد شد) عملکرد پلوپز را متوقف یا شروع می‌کند.

دقت کنید پخت پلو در این دسته از پلوپزها معمولا کمتر از سایر نمونه‌های موجود در بازار است.برای تعمیر مدار الکتریکی پلوپز با ترموستات بی متالی شما نیاز به تعمیر یا تعویض قطعاتی مانند المنت، لامپ‌های 1 و 2، ترمینال چینی و ترموستات بی متالی دارید. توصیه ما به شما این است که حتما از یک متخصص در این حوزه کمک بگیرید چراکه حتی تعویض یا تعمیر این قطعات نیاز به ابزارآلاتی دارد که مطمئنا جهت خرید آن‌ها فقط هزینه بیشتری صرف خواهید کرد.

تعمیر پلوپز با تایمر موتوری
تعمیر پلوپز با تایمر موتوری

پلوپزهای با تایمر موتوری

تصور کنید که شما یکی از دو مدل پلوپز بالا را دارید و درست در ده دقیقه پایانی پخت، برق قطع می‌شود. همان‌طور که می‌دانید، ترموستات بعد از مدتی در حالت اولیه پخت قرار می‌گیرد و بدون در نظر گرفتن اینکه برنج در چه مرحله‌ای است، فرآیند را دوباره شروع می‌کند. در چنین شرایطی برنج شما خواهد سوخت. توسعه دهندگان پلوپز برای رفع این مشکل پلوپزهای با تایمر موتوری را  طراحی و به بازار عرضه کردند.

 در مدار الکتریکی این نوع از پلوپزهای یک تایمر موتوری به کار رفته شده است، این موتور مشکل پلوپزهای قبلی را به‌طور کامل رفع کرد و در صورت قطع برق این دسته از پلوپزها عملیات طبخ برنج را از سر نمی‌گیرد، بلکه ادامه پخت را دنبال خواهد کرد. تعمیر مدار الکتریکی پلوپز با تایمر موتوری به واسطه وجود یک موتور در مدار آن، کمی تخصصی‌تر است. بهتر از تعمیر مدار الکتریکی پلوپز را به افراد ماهر در این زمینه وارد کنید، چرا که هرگونه اختلال در عملکرد تایمر یا ترموستات عملا پلوپز را غیر قابل استفاده خواهد کرد.

پلوپزهای با کلید گرم نگهدارنده برنج

مدار الکتریکی این دسته از پلوپزها به نسبت سایر نمونه‌های معرفی شده، کمی پیچیده‌تر است. در ساختمان این پلوپز از دو ترموستات استفاده شده است. وجود دو ترموستات، مجموعه کلید و تایمر موتوری و کلیدهای لامپ‌دار تعمیر مدار الکتریکی پلوپز را به نسبت سایر نمونه‌های بالا سخت‌تر کرده است.

تعمیر مدار الکتریکی پلوپز

هزینه تعمیر مدار الکتریکی پلوپز

هزینه تعمیر مدار الکتریکی پلوپز به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد و نمی‌توان مقدار مشخصی برای آن تعیین کرد. اگر مدار الکتریکی شما ساده باشد؛ حتما تعمیر آن به مراتب نسبت به یک پلوپز با تایمر موتوری و ترموستات گرم نگه دارنده برنج کمتر خواهد بود.

این تعمیرکار است که تشخیص می‌دهد که تعمیر مدار الکتریکی پلوپز امکان پذیر است و یا لازم است که برخی از قطعات حاضر در مدار الکتریکی را تعویض کنید. اگر تعمیر امکان پذیر باشد، حتما هزینه تعمیر به نسبت تعویض کمتر خواهد بود. مطمئنا تعمیرکارهایی وجود دارند که ادعا می‌کنند مدار الکتریکی پلوپز را به بهترین شکل و ارزان‌ترین قیمت تعمیر خواهند کرد؛ بهتر است در این زمینه کمی سخت‌گیر باشید و برای تعمیر مدار الکتریکی پلوپز خود به هر کسی اعتماد نکنید.

سخن پایانی:

مدار الکتریکی مهمترین قطعه هر پلوپزی است و اگر اختلالی در عملکرد آن به‌وجود آید، شما نمی‌توانید آنگونه که باید و شاید از این وسیله کاربردی استفاده کنید. تعمیر مدار الکتریکی پلوپز کار تخصصی است و برای این‌کار نیاز به آموزش و مهارت لازم دارید. ممکن است، پیش خود فکر کنید که “کاری نداره ی المنته و دو تا سیم به هم وصلشون می‌کنیم و پلوپز کار می‌کنه”. این باور کاملا اشتباه است و یک مدار الکتریکی به سادگی دو سیم و یک المنت نیست، شما باید تعمیر مدار الکتریکی پلوپز را به‌گونه‌ای انجام دهید که عملکرد پلوپز را در بالاترین سطح خود نگه دارید، پس این‌کار را به افراد ماهر بسپارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *