دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خیابان آزادی، خیابان بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نحوه تعمیر تایمر پلوپز

تکنولوژی همیشه در خدمت بشر بوده است، وسایل بسیار زیادی برای راحتی انسان‌ها ساخته شده است که یکی از این وسایل پلوپز است. کمبود وقت و مشغله‌های کاری که امروزه افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، پلوپز را به عضو ثابت هر آشپزخانه‌ای تبدیل کرده است. پلوپزهای امروزی امکانات بسیار زیادی دارند که خاصیت گرم نگه داشتن غذا، چند کاره بودن و .. از جمله مهم‌ترین این ویژگی‌ها است. استفاده صحیح و درست از پلوپز می‌تواند عمر این وسیله را افزایش دهد، اما وسیله برقی همیشه دچار مشکل می‌شود و شما ناچار به تعمیر اجزای مختلف آن هستید. تایمر پلوپز همیشه در معرض بیشترین آسیب است و تعمیر تایمر پلوپز یکی از بدیهیات اولیه است. اگر می‌خواهید با انواع تایمر پلوپز و نحوه تعمیر تایمر پلوپز آشنا شوید، کافیست تا انتهای این محتوا که تنها 5 دقیقه از وقت شما را می‌گیرد با ما همراه باشید.

چگونه بفهمیم که پلوپز ما خراب شده است

پلوپز، وسیله برقی است و وجود هرگونه مشکل در آن، می‌تواند برای شما خسارات جبران ناپذیر مالی و جانی به همراه داشته باشد. بنابراین در صورتی که با پلوپزتان به مشکل خوردید و یا درست کار نمی‌کرد، لازم است موضوع را جدی بگیرید و نسبت به تعمیرات پلوپز اقدام کنید. در ادامه لیستی از مشکلات معمول در پلوپزها را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم که در صورت مواجه با این موارد باید به سلامت پلوپز خود شک کنید.

 • پلوپز روشن نمی‌شود.
 • زمانی که پلوپز را روشن می‌کنید، برق ساختمان قطع می‌شود (فیوز می‌پرد).
 • بدنه دستگاه برق دارد.
 • تایمز پلوپز خاموش نمی‌شود و در نتیجه برنج شما خواهد سوخت.
 • ته دیگ برنج به کف ظرف می‌چسبد و می‌سوزد.
 • بعد از آماده شدن برنج، لامپ خبر پلوپز خاموش نمی‌شود.
 • با وجود روشن بودن پلوپز، برنج شما نمی‌پزد.
 • تایمر مکانیکی و موتوری پلوپز خراب است و به نقطه خاموش باز نمی‌گردد (تعمیر تایمر پلوپز واجب است).
 • دکمه روشن و خاموش پلوپز کار نمی‌کند.

خراب بودن تایمر باعث بروز چه مشکلاتی می‌شود

 معمولا پلوپزها با تایمرهای مکانیکی و موتوری در بازار موجود هستند که نحوه تعمیر تایمر پلوپزها با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال پلوپزها با تایمر مکانیکی، مدار الکتریکی ساده‌ای دارند. قطعه‌ای که در این پلوپز وظیفه کنترل مدار الکتریکی را برعهده دارد، یک تایمر مکانیکی است. با حرکت ماژول تایمر در جهت عقربه‌های ساعت، فاز به المنت می‌رسد. با توجه به اینکه از بل نول به طور مستقیم به المنت‌های پلوپز وصل شده است، به محض وصل شدن فاز به المنت، تولید حرارت و در فرآیند پخت و پز آغاز می‌گردد.

تعمیر تایمر پلوپز

با حرکت ماژول تایمر در جهت عقربه ساعت، فنری که در تایمر تعبیه شده است نیز جمع خواهد شد. مدت زمان پخت و پز برنج شما برابر با میزان جمع شدگی فنر است. پس اگر تایمر پلوپز دچار مشکل شود، قطعا برنج شما مطابق میلتان نخواهد پخت از این رو تعمیر تایمر پلوپز یا تعویض آن واجب خواهد بود. در پلوپزهایی که با تایمر موتوری کار می‌کنند، برعکس پلوپزهای با تایمر مکانیکی، یک موتور وظیفه به عقب بازگرداندن ولوم را به نقطه آغاز بر عهده دارد. با حرکت ولوم در جهت عقربه ساعت فرآیند شروع پخت برنج آماده می‌شود. معمولا پلوپزهای که تایمر موتوری در آن‌ها به کار رفته شده است، از نظر کارایی بهتر از سایر نمونه‌های موجود در بازار هستند.

چگونگی تعمیر تایمر پلوپز

فرقی ندارد که شما از پلوپز با تایمر مکانیکی استفاده می‌کنید یا پلوپز با تایمر موتوری، در هر صورت خراب بودن تایمر، باعث می‌شود ولوم به نقطه آغاز بر نمی‌گردد و در نتیجه برنج شما خراب خواهد شد و حتی می‌توان گفت که یک علت سوختن برنج در پلوپز همین تایمر است. در ادامه نحوه تعمیر تایمر پلوپز مکانیکی و موتوری را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

تعمیر کردن تایمر پلوپز
تعمیر کردن تایمر پلوپز
 • تعمیر تایمر پلوپز مکانیکی:

از جمله مهمترین و رایج‌ترین مشکلاتی که در پلوپزهای با تایمر مکانیکی ممکن است به‌وجود آید، می‌توان به مواردی مانند در رفتن (فرار) فنر تسمه از جایگاه خود، هرز شدن چرخ دنده‌های ولوم تنظیم درجه پخت پلوپز، برگشتن ماژول تنظیم درجه پخت پلوپز به نقطه اول که باعث خاموش ماندن پلوپز می‌شود. تعمیر تایمر پلوپز مکانیکی کار سخت و دشواری نیست و عمده‌ مشکلاتی که برای این دسته از تایمرها به‌وجود می‌آید به فنر آن مربوط می‌شود. برای تعمیر تایمر پلوپز مکانیکی کافیست تا ماژول را باز کنید و فنر را با دقت چک کنید. اگر فنر شل و یا در جایگاه خود قرار نداشت، آن را جا بزنید و دستگاه را چک کنید. اگر پلوپز روشن شد، تبریک شما یک شخص فنی هستید، اما اگر پلوپز روشن نشد به شما پیشنهاد می‌کنیم که کار را به کاردان بسپارید (برای جلوگیری از خسارات جانی و مالی) و تعمیر پلوپز مکانیکی را افراد متخصص در این زمینه واگذار کنید.

 • تعمیر تایمر پلوپز با موتور مکانیکی:

در صورت خراب بودن تایمر این دسته از پلوپزها، بعد از قطع ترموستات ماژول به سمت نقطه آغاز حرکت نمی‌کند و در نتیجه برنج شما خواهد سوخت. تعمیر تایمر پلوپزهای مکانیکی کمی سخت است و بهتر است آن را افراد متخصص واگذار کنید.

سخن پایانی:

پلوپز، وسیله‌ای برقی است و هر وسیله برقی که مشکل فنی دارد، می‌تواند خطر آفرین باشد. شاید تعمیر تایمر پلوپز ساده به‌نظر آید و باورتان این باشد که براحتی می‌توانید تعمیر تایمر پلوپز (مخصوصا مکانیکی) را در منزل و بدون داشتن مهارت‌ انجام دهید. باید بدانید که تایمر پلوپز نقش بسیار مهمی را در پلوپز دارد، بسیاری از آتش‌سوزی‌ها، برق گرفتگی‌ها، اتصالات برق و .. در نتیجه عدم صحت در عملکرد تایمر پلوپز رخ داده است. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا تعمیر تایمر پلوپز را جدی بگیرید و به هیچ عنوان آن را در خانه انجام ندهید. بهتر است تعمیر تایمر پلوپز و سایر قطعات پلوپز را به افراد فنی و ماهر در زمینه تعمیرات پلوپز واگذار کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *