دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خیابان آزادی، خیابان بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

ارورهای پلوپز

معنی ارورهای پلوپز

پلوپزهای چند کاره دستگاه‌های چند منظوره و کاربردی هستند که کار چند دستگاه‌ (آرام پز، زود پز، بخار پز و ..) را انجام می‌دهید. پس وجود آن در هر آشپزخانه‌ای ضروری است. چرا که هم هزینه‌های خرید چندین دستگاه را کاهش می‌دهد و هم اینکه یک دستگاه فضای کمتری را اشغال می‌کند. اما این موضوع به معنی بدون عیب و نقص، دستگاه نیست. ارورهای پلوپز موضوعی است که حتما کاربران استفاده از این دستگاه با آن روبه‌رو شده‌اند، اما این ارورهای پلوپز به چه معنی هستند و برای رفع آن‌ها باید چه اقداماتی انجام داد؟ موضوعی است که ما در این مقاله به‌طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

ارورهای پلوپز چه مشکلاتی را به همراه دارند

پلوپز یک وسیله برقی است و هر وسیله‌ی برقی ممکن است با مشکل روبه‌رو شود. برای یک پلوپز دیجیتال مشکلات مختلفی به‌وجود می‌آید که هر کدام از آن‌ها بر عملکرد دستگاه و کیفیت مواد غذایی طبخ شده تاثیرگذار است. در ادامه با مشکلات و ارورهای پلوپز بیشتر آشنا خواهید شد.

پلوپز روشن نمی‌شود: اگر پلوپز شما روشن نمی‌شود، باید برخی از موارد ذیل را کنترل کنید تا ریشه مشکل را پیدا کنید.

  1. قبل از همه چیز کنترل کنید که آیا کابل پلوپز به پریز متصل است (پریز برق دارد).
  2. کلید شروع و توقف پخت را فشار دهید و از سلامت آن اطمینان حاصل کنید.
  3. مطمئن شوید که کابل دستگاه سالم است.
  4. چک کنید که دیگ پخت درست در جای خود قرار گرفته باشد.

برنج پخته شده خام است: اگر بعد از تکمیل فرآیند پخت و خاموش شدن پلوپز متوجه شدید که برنج خام است، ایراد را در مشکلات ذکر شده در پایین دنبال کنید.

  1. از آب و برنج به اندازه مناسب استفاده نشده است.
  2. تماس دیگ پخت و پز با صفحه هیتر چک شود.
  3. مطمئن شوید که جسم خارجی بین دیگ و صفحه گرم کننده قرار ندارد.
  4. از سالم بدون شکل دیگ اطمینان حاصل فرمایید.

مشاهده ارور E1 و E2 در صفحه نمایش پلوپز

ارور E1 یکی از مهم‌ترین ارورهای پلوپز است، با مشاهده این ارور، پخت شما متوقف می‌شود و ارور E1 به همراه هشدار صوتی بر روی صفحه نمایشگر پلوپز نمایش داده می‌شود. با مشاهده ارور E1 کنترل کنید که در وضعیت توقف بیشتر از پنج دقیقه (دیگ در محل خود قرار داد) آیا کلید شروع را فشرده‌اید یا خیر؟ برای رفع ارور E1 به عنوان یی از مهم‌ترین ارورهای پلوپز ، کافیست تا کلید روشن و خاموش دستگاه را فشار دهید.

ارورهای پلوپز

ارور E2 یکی دیگر از ارورهای پلوپز است. در هنگام مشاهده این ارور دقیقا مشابه با ارور E1، فرآیند پخت متوقف می‌شود و ارور E2 به همراه هشدار صوتی بر روی صفحه نمایش پلوپز شما به نمایش گذاشته می‌شود. به محض مشاهده ارور E2 مطمئن شوید که آیا دیگ بیشتر از 15 دقیقه از جای خود خارج شده است یا خیر؟ برای رفع این مشکل کافیست تا دیگ را قبل از 15 دقیقه سر جای خود قرار دهید.

معنی ارورهای پلوپز E3 و E4

ارور E3 هم مانند سایر ارورهای پلوپز که در بالا ذکر شد، فرآیند پخت را متوقف می‌کند و ارور مربوطه را به همراه هشدار صوتی بر روی صفحه نمایش پلوپز شما به نمایش می گذارد. هنگامی که این ارور مشاهده می‌شود، کنترل کنید که آیا حداکثر ده دقیقه بعد از اتمام فرآیند پخت، آیا دیگ از محل خارج شده است یا خیر؟ برای رفع این ارور کافیست تا دیگ را قبل از 10 دقیقه از محل خود خارج کنید.

ارور E4 یکی دیگر از ارورهای پلوپز است که با سایر ارورهای پلوپز که تا کنون با آن آشنا شده‌اید کمی متفاوت است. این ارور دقیقا مانند سه ارور قبلی، فرآیند پخت را متوقف اما ارور بدون هشدار صوتی اعلام می‌شود. در هنگام مشاهده این ارور باید بررسی کنید که آیا طی دو ساعت قبل از اعلام خطای E4 به ارورهای E1 تا E3 توجه شده است و اقدامات لازم برای رفع آن‌ها صورت گرفته است؟ برای رفع این مشکل تنظیمات جدید برای دستگاه خود اعمال کنید و سپس کلید روشن یا خاموش را فشار دهید.

معنی کد خطاهای پلوپز
معنی کد خطاهای پلوپز

معنی ارور E5 و E6 در صفحه نمایش پلوپز

در صورت مشاهده ارور E5 حالت پلوپز کار نمی‌کند و ایراد به همراه هشدار صوتی به شما نمایش داده می‌شود. بررسی سلامت المنت‌ها، کنترل اتصالات برد به المنت و بررسی سلامت و یا خرابی برد تغذیه مواردی است که باید توسط تعمیرکار پلوپز مجرب چک شود. فراموش نکنید تعمیر المنت پلوپز و یا سایر قطعات اصلی پلوپز بسیار مهم است و باید در اسرع وقت انجام شوند.

در هنگام بروز E6، پلوپز روشن است، اما صفحه گرم کننده در حالت پلوپز گرم نمی‌شود، این ایراد به همراه هشدار صوتی به کاربر اعلام می‌شود. در این حالت بررسی سلامت ترموستات، کنترل اتصالات برد تغذیه و یا ترموستات پلوپز و همچنین بررسی سلامت و یا خرابی برد تغذیه کارهای است که یک سرویس‌کار پلوپز باید انجام دهد.

معنی ارورهای پلوپز E7 و E8 و E9 

در حالت مشاهده خطای E7 پلوپز روشن می‌شود، اما صفحه گرم کننده در حالت آرام پز گرم نمی‌شود. بررسی سلامت ترموستات آرام‌پز، کنترل اتصالات برد تغذیه و یا ترموستات آرام‌پز و همچنین بررسی سلامت و یا خرابی برد تغذیه مواردی است که تعمیرکار باید بررسی کند.

ارور E8 یکی دیگر از ارورهای پلوپز است که به محض اتصال پلوپز به برق این خطا به همراه هشدار صوتی در صفحه نمایشگر پلوپز نمایش داده می‌شود. در این حالت شما باید بررسی کنید که کلیدهای دستگاه در حالت فشرده قرار نگرفته باشند. در صورت مشاهده این کد خطا، یکبار دستگاه را از برق جدا کنید و مجدا بعد از یک دقیقه متصل کنید.

یکی از کاربردی‌ترین ارورهای پلوپز ارور E9 است، این ارور زمانیکه سوپ و یا خورش موجود در دیگ در حال سوختن باشد، این ارور نمایش داده می‌شود. کافیست تا آب موجود در دیگ را کنترل و در صورت نیاز مقداری آب به دیگ اضافه کنید. تا حالا با ارورهای پلوپز آشنا شدیم که برای رفع آن‌ها نیاز به تکنسین و تعمیرکار وجود نداشت. اما ارورهای پلوپز که در ادامه معرفی می‌کنیم، معمولا به دلیل وجود ایراد فنی در پلوپز نشان داده می‌شوند.

سخن پایانی:

همان‌طور که مطالعه فرمودید بیشتر ارورهای پلوپز با تغییرات کوچک رفع می‌شوند و نیاز به تعمیرات پلوپز شما وجود ندارد. در هنگام مواجه با برخی از ارورهای پلوپز از جمله ارورهای E5، E6 و E7 سرویس دستگاه واجب است و لازم است حتما تعمیرات را به یک متخصص و تعمیرکار مجرب بسپارید تا از صدمات و خسارات مالی و جانی به خود جلوگیری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *