دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خیابان آزادی، خیابان بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

علت سوختن برنج در پلوپز

علت سوختن برنج در پلوپز چیست

درست کردن برنج با اینکه کار دشواری نیست ولی قلق خاص خودش را دارد. رعایت نکردن آن قلق، باعث خامی یا شفته شدن و حتی سوختن برنج می‌شود. برخی برای درست کردن برنج از قابلمه استفاده می‌کنند و برخی دیگر از پلوپز برای پخت برنج استفاده می‌کنند. ما در مقاله قبلی درباره نحوه پخت برنج در پلوپز صحبت کرده‌ایم با این حال بازهم برنج در پلوپز خام یا سوخته درمی‌آید. علت سوختن برنج در پلوپز حتما به خطای شما در استفاده از پلوپز مربوط نیست و ممکن است مشکل از خود دستگاه باشد. ما در این مقاله قصد داریم علت سوختن برنج در پلوپز را برای شما توضیح دهیم.

علت سوختن برنج در پلوپز

علت سوختن برنج در پلوپز به چندین مورد بستگی دارد که هم می‌تواند اشتباه شما در تنظیمات درست باشد و هم این‌که ممکن است قطعات پلوپز خراب شده باشد و نیاز به تعمیرات پلوپز داشته باشید. در حالت اول، علت سوختن برنج در پلوپز می‌تواند عدم تنظیم درست زمان پخت از سوی شما باشد که در این حالت طبیعی است که برنج بسوزد.

علت سوختن برنج در پلوپز

کافی نبودن آب درون دیگ پلوپز هم می‌توانند یکی از دلایل سوختن برنج در پلوپز باشد. در چنین مواقعی حتما به راهنمای استفاده از پلوپز مراجعه کنید. در حالت دوم علت سوختن برنج در پلوپز می‌تواند به خاطر خرابی تایمر، آسیب دیدن یا سوختن ترموستات و المنت باشد که تشخیص درست آن توسط کارشناسان انجام خواهد گرفت.

نقش تایمر در علت سوختن برنج در پلوپز

یک علت سوختن برنج در پلوپز خراب شدن تایمر است. از تایمر مکانیکی برای کنترل پخت برنج استفاده می‌شود. حال ممکن است فنر تسمه‌ای موجود در دستگاه از جای خود دربیاد و یا چرخ دنده‌ها هرز شوند که در دوحالت تایمر بعد از تنظیم شدن به نقطه خاموش نخواهد رسید و المنت همچنان فعال خواهند ماند که در نهایت سبب سوختن برنج می‌شود.

در یک حالت دیگر ممکن است کلا موتور تایمر سوخته باشد. در چنین مواقعی چنانچه ترموستات قطع شود، ولوم به سمت خاموش شدن نمی‌رود و در نهایت ترموستات به طور مداوم قطع و وصل می‌شود و برنج می‌سوزد. بنابراین خراب شدن و آسیب دیدن تایمر را می‌توان علت سوختن برنج در پلوپز دانست. در هر صورت باید به تعمیر یا تعویض تایمر اقدام کنید.

تاثیر سوختن تایمر در پخت برنج
تاثیر سوختن تایمر در پخت برنج

خراب شدن ترموستات

ترموستات یک قطعه بسیار مهم در پلوپز است بنابراین باید خراب شدن یا آسیب دیدن آن باید جدی گرفته شود و در اسرع وقت نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. همان‌طور که در مقاله قبلی توضیح دادیم، تنظیم ترموستات پلوپز بسیار مهم است و عدم تنظیم درست ترموستات حتی روی المنت نیز تاثیر می‌گذارد چراکه عملکرد این دو به یکدیگر وابسته است.

در واقع بالا بودن دمای دستگاه باعث چسبیدن و جوش خوردن کنتاکت‌های ترموستات بی‌متالی شود و در نهایت می‌تواند یک علت سوختن برنج در پلوپز باشد. در این حالت دیگر اهمیت ندارد که تایمر پلوپز خاموش شود یا خراب باشد. در این حالت باید یا اقدام به تعمیر ترموستات کنید و یا ترموستات پلوپز را کلا تعویض کنید.

خراب شدن المنت

المنت نقش مهمی در عملکرد کلی دستگاه پلوپز دارد و یک علت سوختن برنج در پلوپز همین المنت است. زمانی که شما دستگاه را به برق وصل می‌کنید المنت شروع به گرم شدن می‌کند و به تدریج برنج شما گرم می‌شود. با بالا رفتن این گرما، آب درون پلوپز جوش می‌آید و کم کم در زمانی که تنظیم کردید، برنج شما آماده می‌شود.

حال اگر المنت دچار مشکل شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ طبیعی است که برنج یا کلا خام می‌شود و یا می‌سوزد. مشکل المنت ممکن است به خاطر اتصالات درونی پلوپز باشد که در این صورت پلوپز را باز کنید و اتصالات را چک کنید. چنانچه المنت پلوپز به طور کامل سوخته باشد لازم است که برای استفاده مجدد از دستگاه، آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

تاثیر خراب شدن المنت در پخت برنج
تاثیر خراب شدن المنت در پخت برنج

نتیجه گیری

با وجود این‌که عواملی مانند نداشتن آب کافی و تنظیم نادرست تایمر می‌توانند از دلایل سوختن برنج باشند اما ایرادات قطعات پلوپز نیز می‌توانند باعث به وجود آمدن این مشکل شوند. در واقع 3 علت سوختن برنج در پلوپز، خراب شدن یا سوختن تایمر پلوپز، آسیب دیدن المنت و خرابی یا عدم تنطیم درست ترموستات است. توصیه ما به شما این است که جهت یافتن علت سوختن برنج در پلوپز، حتما به یک نمایندگی معتبر در حوزه تعمیر پلوپز مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *