دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خیابان آزادی، خیابان بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

علت خامی برنج در پلوپز

علت خامی برنج در پلوپز چیست

برنج غذایی‌ست که با تمام غذاهای ایرانی قابل سرو است و درست کردن آن با اینکه قاعده و قانون خاصی ندارد اما برای برخی از آدم‌ها سخت است و گاها برنج‌شان یا خیلی نرم یا خیلی سفت می‌شود. راحتترین راه برای درست کردن برنج استفاده از پلوپز است اما بازهم برنج در پلوپز سفت و خشک می‌شود که این سوال برای هرشخصی ممکن‌ است پیش بیاید که علت خامی برنج در پلوپز چیست؟! ما در این مقاله قصد داریم علت خامی برنج در پلوپز را برای شما به صورت کامل توضیح دهیم.

علت خامی برنج در پلوپز

دلایل متعددی وجود دارد که باعث سفت و خام شدن برنج در پلوپز می‌شود. به عنوان مثال یک علت خامی برنج در پلوپز به نحوه پخت برنج برمی‌گردد؛ این‌که چگونه برنج را با چه اندازه و چه میزان از آب و روغن و … در پلوپز می‌ریزید؟ یا درجه دما و زمان را چگونه مشخص می‌کنید؟ در ادامه این دلایل را برای شما شرح می‌دهیم.

دلیل نپختن برنج در پلوپز
دلیل نپختن برنج در پلوپز

باوجود این‌که هرشخص ایرانی کاملا با طرز پخت برنج آشنایی دارد و مطمئنا به بهترین نحو ممکن آن را آماده می‌کند.، اما پخت برنج در قابلمه با پلوپز اندکی متفاوت است. همچنین یکی دیگر از دلایل و علت خامی برنج در پلوپز خود دستگاه است که این نیز دلایل متفاوتی دارد. در ادامه قصد داریم علت خامی برنج در پلوپز را برای شما با ارائه بهترین نکات بازگو کنیم.

آب ناکافی یک علت خامی برنج در پلوپز: از علت‌های خامی برنج در پلوپز نریختن آب کافی در برنج است. همانطور که می‌دانید آب یکی از اصلی‌ترین بخش آماده سازی برنج است پس اگر آب به اندازه کافی برای پخت برنج ریخته نشود، باعث می‌شود برنج شما سفت و خام شود و باب میلتان نباشد یا اینکه بیش از حد آب برنج تبخیر شود که این نیز خود باعث خشکی برنج می‌شود.

علت خامی برنج در پلوپز

روغن: یکی دیگر از علت خامی برنج در پلوپز، روغن است. اکثرا برنجی که در پلوپز درست می‌کنند برنج کته است اما باید بدانید اگر روغن کافی در برنج نریزید باعث خامی برنج می‌شود و سفتی برنج خوشایند نیست و خرابی مدام غذا باعث عصبانیت یا حتی تنفر هرشخصی از آشپزی می‌شود.

باز ماندن درب پلوپز: هنگام پخت برنج با پلوپز باید دقت داشته باشید که درب پلوپز را محکم و دقیق ببندید زیرا خوب نبستن درب پلوپز باعث از بین رفتن بخار درون دیگ می‌شود و همانطور که می‌دانید بخاری که در مخزن پلوپز جمع می‌شود باعث پخت برنج و دم کشیدن برنج می‌شود در غیراینصورت برنج شما سفت خشک در می‌آید.

درجه حرارت: برای پخت برنج با پلوپز باید به درجه حرارتی که انتخاب می‌کنید دقت کنید که این نیز یکی دیگر از دلایل و علت خامی برنج در پلوپز است. توجه نمایید که تعیین این درجه حرارت در دستگاه های پلوپز متفاوت است. در بعضی از دستگاه‌ها با تعیین تایم پخت برنج،  درجه حرارت لازم برای دم کشیدن برنج اعمال می‌شود که برای هر نوع برنجی، این تایم متفاوت است اما زمان تقریبی پخت برنج بین 20 تا 30 دقیقه است و در برخی با تعیین نوع ته‌دیگ این تایم را مشخص می کنید تا برنج دم بکشد.

زمان مناسب پخت برنج در پلوپز
زمان مناسب پخت برنج در پلوپز

خرابی دستگاه پلوپز

یکی از مهم‌ترین دلایل و علت خامی برنج در پلوپز مشکلات خود دستگاه است. همانطور که در مقاله قبلی توضیح دادیم هر پلوپز از اجزای متفاوتی تشکیل شده است که اگر هرکدام از این اجزا دچار مشکل شود پخت غذا و برنج خلل ایجاد می‌کند. از مهم‌ترین آنها نرسیدن برق به المنت‌های دستگاه است که اگر سیم‌های المنت جا به جا شده اند، آن‌را درست کنید در غیر این صورت المنت دستگاه شما سوخته است و لازم است تا با مرکز تعمیرات پلوپز تماس بگیرید تا شما را در تعمیر المنت پلوپز راهنمایی کنند.

از دیگر علت خامی برنج در پلوپز، برد پلوپز است اگر برد پلوپز سوخته باشد خود به تنهایی باعث خرابی کل دستگاه می‌شود و یکی از دلایل و علت خامی برنج در پلوپز است. همچنین ممکن است یکی از دلایل آن قرارگرفتن وسیله ای بین صفحه گرم‌کننده و قابلمه باشد و گرمای لازم را به دیگ نرساند. دقت داشته باشید هنگام شستشو پلوپز باید مراقب باشید آب به داخل دستگاه نفوذ نکند چون دستگاه به مرور زمان خراب می‌شود و طول عمر آن کاهش می‌یابد.

سخن پایانی

وسایل برقی کاربردهای زیادی در زندگی انسان‌ها دارند زیرا باعث سرعت دادن به کارها می شوند. از مهم‌ترین آن‌ها وسایل برقی آشپزخانه است که امروزه مردم علاقه زیادی به این وسایل نشان می‌دهند. پلوپز یکی از آن وسایل است و همانطور که گفتیم پخت برنج را برای هر ایرانی راحت می‌کند که همانطور که در بالا گفتیم علت خامی برنج در پلوپز  دلایل زیادی دارد که اکثر آن‌ها را برای شما توضیح دادیم تا شما بتوانید به راحتی علت خامی برنج در پلوپز را شناسایی کنید و آن را برطرف کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *