دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خیابان آزادی، خیابان بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

طرز استفاده از پلوپز

طرز استفاده از پلوپزها

با توجه به وجود برندهای مختلف تولید کننده پلوپز و مدل‌های متفاوتی که هر برند از پلوپز تولید می‌کند، طبیعی است که طرز استفاده از پلوپزها با یکدیگر اندکی و شاید مقدار زیادی با هم متفاوت باشند. اما نگران نباشید چراکه برای نحوه استفاده از پلوپزهای مختلف کافیست که پایه کار کردن با آن‌ها را بلد باشید. ما در ادامه طرز استفاده از پلوپز را در حالت کلی برای شما شرح خواهیم داد.

طرز استفاده از پلوپزهای برقی

پایه استفاده از پلوپزها تا حدود زیادی شبیه به هم است؛ به عنوان مثال تمام پلوپزها گزینه روشن یا خاموش بودن دستگاه، استارت و شروع به پخت دارند. در واقع متفاوت بودن طرز استفاده از پلوپزها به این عوامل زیادی بستگی دارد که یک نمونه آشکار آن این است که پلوپز شما تک کاره است یا چندکاره و اینکه چه قابلیت‌هایی دارد. در ادامه طرز استفاده از پلوپز برقی را برایتان توضیح خواهیم داد.

طرز استفاده از پلوپز

طرز استفاده از پلوپز به این صورت است که ابتدا باید دیگ داخل پلوپز را تمیز کنید و از محل قرار گیری پلوپز اطمینان حاصل کنید. به این صورت که حتما پلوپز را در مکانی قرار دهید که از سایر اجسام حداقل 10 سانتی متر فاصله داشته باشد و همچنین در یک سطح کاملا صاف و مسطح قرار بگیرد. تا زمانی که جایگاه اولیه پلوپز را تنظیم نکرده‌اید اقدام به روشن کردن آن نکنید.

  • اگر قصد درست کردن برنج دارید با استفاده از پیمانه‌ای که معمولا شرکت سازنده، همراه پلوپز در اختیارتان قرار می‌دهد به اندازه افرادی که مد نظرتان است برنج را اندازه بگیرید و کاملا بشویید. اغلب توصیه می‌شود که از ظرفیت حداکثری پلوپز استفاده کنید. به همین دلیل است که گفته می‌شود پلوپز را براساس تعداد خانواده خریداری کنید.
  • طرز استفاده از پلوپز چندکاره برای پخت انواع غذا به این صورت است که مواد غذایی را درون پلوپز بریزید و با توجه به دفترچه راهنما، مقدار آب لازم را به همراه ادویه جات، نمک و در صورت نیاز روغن را به آن اضافه کنید.
  • بعد از اضافه کردن مواد غذایی و ادویه جات، نوبت به تنظیمات پخت و پز می‌رسد. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، طرز استفاده از پلوپز بستگی به نوع پلوپز و قابلیت‌های آن دارد. با توجه به قابلیت‌های پلوپز شما، منوی پخت و پز نیز متفاوت است؛ بنابراین از میان منوی موجود، دکمه پخت و پز مورد نظرتان را انتخاب کنید.
تنظیم منوی پخت و پز پلوپز
تنظیم منوی پخت و پز پلوپز
  • حالا نوبت به تنظیم درجه دما و زمان پخت و پز است. برخی از پلوپزها تایمر چرخشی دارند و برخی نیز دکمه تنظیم زمان دارند. حالت سومی نیز وجود دارد به این صورت که دما و زمان توسط کارخانه تنظیم شده و شما نمی‌توانید آن را به صورت دستی تنظیم کنید. در چنین حالتی مجبور به زدن یک دکمه هستید.
  • طرز استفاده از پلوپزهایی که دکمه تنظیم ته دیگ ندارند به این صورت است که بعد از پخت، باید مجدد برای پخت ته دیگ، یک زمان جدید تنظیم کنید. البته پلوپزهای پیشرفته و امروزی، برای پخت انواع ته دیگ، تنظیمات جدایی دارند که کار را برای شما راحت‌تر کرده است.
  • بعد از پخت غذا و خارج کردن برنج یا خورشت و … حتما پلوپز را از برق بکشید و اجازه دهید دستگاه سرد شود.

نکات مهم هنگام استفاده از پلوپز

در بالا طرز استفاده از پلوپز را برایتان شرح دادیم اما لازم است نکاتی را هنگام استفاده از این دستگاه بدانید و همواره در هر بار استفاده کردن از آن، تمام موارد را رعایت کنید تا طول عمر پلوپز شما افزایش یابد. باید بدانید که طرز استفاده از پلوپز صرفا مربوط به پخت غذا نیست بلکه باید قبل و بعد از استفاده از این دستگاه نیز مواردی را در نظر داشته باشید.

حتما قبل از استفاده از پلوپز، دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید و نیاز به تعمیرات پلوپز پیدا نکنید. به عنوان مثال برای پخت برنج یا غذاهای دیگر حتما به دفترچه راهنمای پلوپز مراجعه کنید تا بدانید چه مقدار آب باید در دستگاه بریزید. بعد از هر بار استفاده، حتما پلوپز را تمیز کنید تا عمر دستگاه کم نشود.

یک مورد که در بالا و هنگام طرز استفاده از پلوپز به آن اشاره کردیم، میزان مقدار برنج است. زمانی که از کمترین مقدار گنجایش یک پلوپز استفاده می‌کنید، مقدار زیادی انرژی تلف می‌شود. بنابراین ترجیحا از حداکثر گنجایش پلوپز استفاده کنید. همچنین تا زمانی که مواد را به طور کامل درون دیگ نریختید، دستگاه را روشن نکنید و در هنگام روشن بودن دستگاه به هیچ عنوان به المنت پلوپز دست نزنید.

نکات استفاده از پلوپز
نکات استفاده از پلوپز

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش کردیم که طرز استفاده از پلوپزها را در حالت کلی برای شما توضیح دهیم. لازم است بدانید که پایه و اساس تمام پلوپزها یکی است و طرز استفاده از پلوپز نیازمند توجه و مطالعه دفترچه راهنما و اندکی دقت است. اینکه پلوپز شما تک کاره است یا چندکاره فقط دست شما را برای طرز استفاده از پلوپز، باز می‌گذارد و قابلیت‌های بیشتری به شما می‌دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *